Jdi na obsah Jdi na menu
 


Setr turista 2015

Fotostřípky posbírané z dalších vandrů během roku 2015:

https://www.zonerama.com/laurena/Album/4198726  

 

CHKO Slavkovský les:

Moučné pytle / Kozí hory

Kynžvart

Nadlesí / Krudum

 

Nebanice / Stanovice / Dalovice

Ranč Vránov / farma Kozodoj / jízdárna St.Role

---------------------------------------------------------

ANDĚLSKÁ HORA / PILA / PEKLO

7. 3. 2015

První březnový víkend se neskutečně vydařil. Jasno, slunce a my v přírodě. V sobotu celodenní špacír po lesích a polích kolem Žalmanova, Pily a Andělské Hory. Nevím, jak to Bea dělá, ale na těch nekonečných pláních, kam lidská noha normálně nevkročí, jsme potkali pana kardiologa dr.Schee s jeho dvěma setry.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4184256

 

BEČOV / MNICHOV

21. 3. 2015

Když to ještě ve světě fungovalo… Tak by mohlo znít téma dnešního výletu. Nad Bečovem vede k Šibeničnímu vrchu naučná a velmi poučná stezka o hrdelních trestech. Zavést některé z nich, určitě by znatelně ubylo kriminálních činů. Dalším cílem byla Přírodní památka Homolka (čedičový sopouch se sloupcovitou odlučností, vypíná se do výšky 685m a okolní terén převyšuje o 12m) nad Bečovem. Z Mnichova jsme se vydali po Naučné stezce Siardův pramen a nivami Mnichovského potoku se od zříceniny kaple a kostela sv. Jana Křtitele a zázračného uzdravujícího pramene (objeven r. 1645) vrátili do Mnichova.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4184558

 

KLADSKÁ / PRAMENY

28. 3. 2015

Putování po zapomenutých a znovuobnovených pramenech někdejších Alžbětiných lázní v obci Prameny.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4184589

 

LOKET vyhlídky / DVORY

4. 4. 2015

Ze tří velikonočních volných dní, kdy jsme se těšili na celodenní výlety do okolí, nám vyšel jen ten sobotní na loketské skalní vyhlídky. Nádherné výhledy, ovšem pro mě a Beu, které máme strach z výšek, trochu bobřík odvahy. Navíc Beauty v sobě probudila nějaké sebevražedné sklony, když se naprosto nepochopitelně rozhodla prozkoumat útes pod prvním altánem. Podlezla zábradlí… a mně se v tu chvíli zastavil dech. Naše trasa byla rozmanitá – lesem, po lukách, polích. Zvěř byla poschovávaná a jediné místo, kde začala zrza trojčit a nereagovala na přivolání, byl sráz vedoucí k potůčku. Tam nutně, ale nutně potřebovala. Po chvíli dosáhla svého cíle a hrdě si stoupla k hlavě mladého divočáka, která se u vody povalovala.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4184448

 

BEČOV

11. 4. 2015

Vandr skrz skalní město nad Bečovem ke všem rybníkům – Prvnímu, Druhému i Třetímu a také Černému. Tam měla Bea nevšední zážitek. Narazila na pářící se žáby a strašně si s nimi chtěla hrát. Ten nápad přežila ona i ony bez úhony. Protože se jich bála. Zkusili jsme část horské zážitkové Panoramatické trasy (červená TZ). Můžeme konstatovat, že je skvělou přípravou pro horolezce. Normálním turistům nedoporučujeme. Hlavně sešup dolů do Bečova k Teplé je výživný. Dobrá varianta je překonat ten sklon po zadnici. Most přes Teplou neexistuje. Zbyly po něm jen betonové pilíře. Jít vodou v tom proudu, asi doplaveme přímo do Varů. Zkusili jsme podél břehu pod skalami projít přes soukromý pozemek s ohrádkou prasátek. Tam rezek stávkoval, bál se projít. A v posledním úseku pár metrů před silnicí, jsme váhali, zda pokračovat skrz zanedbanou zahrádku, kde v kotci řval pes. Na náš dotaz, zda tam není někde ještě puštěný pes, nám nějaký domorodec z vedlejšího domečku odpověděl, že ASI ne…. Nebyl, přežili jsme. A už tuhle stezku nebudete využívat.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4184522

 

TŘEBOUŇ / NEŽICHOV

19. 4. 2015

Mezi naše nezapomenutelné celodenní výlety patřilo putování po Třebouňském a Branišovském vrchu u Toužimi. Podle Bey neustálého nasávání, vystavování a vibrování jsme správně tušili, že se to v místech, kam zrovna moc lidská noha nevkročí, bude hemžit zvěří. Když už nešla ukočírovat slovními povely, připnula jsem ji na vodítko. Jak prozřetelné! Vyšli jsme z lesa, před námi se vlnily obrovské mýtiny a spousta tmavých teček…. Byl to nezvykle velký houf, takže jsme si mysleli, že vidíme pasoucí se a povalující se ovečky. Bylo nám trochu divné, že kolem sebe nemají ohradník. Po chvíli začaly z lesa vyskakovat srnky. Stádo zbystřilo a zjistilo, že je pozorujeme. Dalo se do pohybu. Před očima nám poskakovalo snad 100 muflonů! A do toho srnky… úžasná podívaná. Myslím si, že v tu chvíli si Bea připadala jako v ráji, protože se ani nehnula. Jen udiveně zírala, tak jako my. V naprostém klidu, bez známek touhy pronásledování. Seděla a pozorovala to zdánlivě nekončící představení. Hop – hop – hop. Samice, mláďata, na konci statní samci. Dopřála jsem jí čmuchandu v místech, kde se před chvílí zdržovali. Žádné rvaní po stopách, žádné kvičení, tak, jak to důvěrně znám. Jen si slastně užívala tu vůni. Podobná klidová situace se opakovala dál na trase. Za Branišovským vrchem jsme míjeli výletníky s pejsky na stopovačkách, kteří vyprávěli, že před chvíli potkali nejen stádo srn, ale především bachyni se selátky. Bea tedy zůstala dál na dlouhém vodítku. Sledovala jsem ji, jak si spokojeně poklusává. Díky jejímu skvělému vystavení, které okamžitě vzbudilo moji pozornost, jsme se mohli potěšit pohledem na muflonici s malým miminkem. Vynořili se z prostu jen kousek od nás. V Nežichově se z Bey sice stala odporně páchnoucí mazlavá bahenní nestvůra, protože zahučela do příkopu, který se tvářil, že v něm je čistá voda. Ale krásné momenty pokračovaly v tajemných místech Blažejovského rybníku. Kolem zříceniny poutního kostela sv.Blažeje a u něho stojící více jak 300leté lípy jsme pocítili zvláštní, pozitivní energii. Zvláštní místo. Po cestě kolem nás proběhla liška. Když se Bea plácala v rybníce, vyskakovali nad hladinu kapři. Náš hrdina lovec zbaběle utekl na břeh. Do vody se jí už nechtělo. Šplhala se ale na strom za kočkou.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4184474

 

Přírodní park ROTAVA

26. 4. 2015

Vydali jsme se na sever, k Rotavským varhanům. Patří k našim nejkrásnějším geologickým útvarům. Čedičové varhany s jejich charakteristickou sloupcovitou odlučností se sbíhají ze všech stran do společného středu a vytvářejí tak famózní podívanou. Skalní výchoz byl odkryt při těžbě kamene.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4184612  

 

JAVORNÁ / LYSINA / SVINOV

1. 5. 2015

Začali jsme zchátralým zámkem v Javorné (barokní jednokřídlá budova z let 1729–30) a pokračovali na vrch Lysina (753m). Od Lysiny vedla modrá TZ dost odkloněnou netknutou přírodou pod kopcem Bučka (715m) až ke Svinovu (památné duby a kaple sv. Floriána z r.1827). Odtud jsme zkusili kolem rybníka projít volným prostranstvím (mokřady) k Českému Chloumku.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4193797

 

KRÁSNÉ ÚDOLÍ / PŘÍLEZY / ÚTVINA

2. 5. 2015

Cestování Slavkovským lesem po vesničkách. V lukách za Krásným Údolím je krásný smírčí kříž, v Útvině i Přílezech kostely, co stály za zhlédnutí. Aby té kultury nebylo tolik na jednu rezavou hlavičku, protáhli jsme se pod Chloumeckým kopcem k Novému rybníku a neznačenou trasou skrze širé lány k Přílezům. Velké štěstí, že srnka, kterou jsme nechtěně vyrušili, nám prosvištěla kolem nohou tak šikovně, že ji Bea vůbec nezaregistrovala (vpředu před námi měla zrovna práci s poletujícími ptáčky na louce) a pádila na druhou stranu. Než rezce došlo, co to dusalo, měla jsem ji pevně pod kontrolou.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4193810

 

PŘEBUZ / ŠIŠÁK / ŠPIČÁK / RÁJECKÉ ÚDOLÍ

8. 5. 2015

Co by to bylo za výlet, kdyby Bea nenašla irské kamarády. Stalo se tak při průchodu Přebuzí. V zahradě za plotem si vyčíhala hned dva setříky. Trasa plná přírodních krás začala na pevné asfaltce č.23. Hluboké Rájecké údolí, kterým protéká Rájecký potok. Podél zelené turistické trasy od rozcestí Rájecké údolí se v zalesněných stráních vypíná malé skalní město. Výška věží činí 3 metry až 18 metrů. Poté, co jsme našli cestu na vrchol Šišák (855m), jsme pokračovali po zelené dál a osvěžili se ve Fišerově studánce. Odtud jsme uhnuli a stoupali a stoupali až na vrcholový výstup na Špičák, nejvyšší vrchol Kraslicka (991m).

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4193861

 

KRÁSNÁ LÍPA

9. 5. 2015

Nefalšovaná divočina Slavkovského lesa se spoustou zvěře v místech zaniklých osad - Krásné Lípy, Týmova, Studánky a Ostrova.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4193896

 

DYLEŇ

16. 5. 2015

Po roce opět pokořena rozhledna na Dyleni. Cestou z Dolního Žandova přes Brtnou. Na poslední velké křižovatce turistických tras naše zkušená turistka automaticky zahnula na poslední vrcholové stoupání do areálu. Že by si pamatovala loňský chleba s domácím sádlem, škvarky a pivo v kelímku?

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4184670

 

OTROČÍN / DOBRÁ VODA / NOVÝ DVŮR / VIDŽÍN

23. 5. 2015

Výlet po pramenech, starých mlýnech, naučných stezkách a potocích na Toužimsku. A také již neexistujících osadách. V části zážitkové trasy „Vidžín - Telecí potok - Dřevohryzská kyselka“ jsme šlapali v místech, kde stávaly Dřevohryzy. Ty měly ještě před 2. světovou válkou téměř 160 obyvatel, dnes už však po obci není ani památky. V Novém Dvoře je Klášter Matky Boží s mimořádnou architekturou. Původně zemědělský barokní statek patřil od roku 1750 premonstrátům z Teplé. Dnes je výstavní síni trapistů.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4184697

 

AŠSKO / SACHSEN

4. 6. 2015

Přeshraniční výlet na samém západě. V přírodním muzeu v Doubravě u Aše jsme si prohlédli zbytky papírny a pokračovali dál jako správní lázeňáci k německé konkurenci do Bad Elsteru a Bad Brambachu. Za obcí Landwüst jsme si v pořádném vedru zašli na rozhlednu Wirtsberg (663m), která vyniká zvláštní architekturou. Je to osmiboká vyhlídková věž, lidově zvaná „odšťavňovač na citrony“. Postavena roku 1986, výška 9,3m a má pouhých 27 schodů. Rozhledy z ní jsou na kraj Vogtland, Františkovy Lázně či Aš.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4196968

 

JELENÍ / AUERSBERG / Sauersack

6. 6. 2015

Vzhledem k tropickým teplotám předchozích dní jsme se vydali na celodenní výlet do hor, za hranice. Z Jelení nás čekal pěší přechod do Saska na nejvyšší vrchol západního Krušnohoří Auersberg (1.019m). 30°C tam sice nebylo, tak nějak 26°, ale o to víc spalovalo sluníčko. Trasa vedla kolem mokřin a vřesovišť, takže se Bea chladila v každé strouze. Tři zásadní mezníky (když pominu její žebrání piva od kolemsedících u rozhledny): zajíc – srna – sele divočáka. Ve všech případech se mi podařilo zabránit setřím radovánkám. Tím lépe, protože všechny cedule hlásily všude kolem nás v přírodní rezervaci zákaz volného pohybu psů. U zajíce vibrovala hodně. Teskně kníkala, že ho nutně chce. U srny zafungovalo mé řízné FUJ. V tom rajském tichu mé zaburácení fungovalo lépe než elektronický obojek. Největší adrenalin nám připravilo nezbedné sele, které skočilo z lesního porostu na cestu a capkalo si to stejným směrem kousek před námi. Zpátky do houští ho nezahnalo ani dupání, ani pískání. Směr změnilo až na křižovatce cestiček, k naší úlevě se dalo na druhou stranu.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197034

 

STARÉ SEDLO 

20. 6. 2015

Poznávačku Přírodního parku Údolí Ohře od Starého Sedla nám zhatila bouřka a liják. Po žluté TZ jsme došli jen ke Kamenitému potoku, tam přečkali největší spršku, a promočení se vrátili do Sedla k autu.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197168

 

LOKET / DVORY

27. 6. 2015

Podél Kamenitého potoku u Lokte k viklanu u Dvorů. Každého zaujalo něco jiného. Nás viklan a Beu stádo sik. Pořád jsem hudrovala, co to s ní dneska je, že se nechce fotit a nešteluje automaticky před foťák. Koukala upřeně jedním směrem. Mě nevnímala. Podívala jsem se tím jejím směrem a pochopila. Na louce u lesa měla divadlo….. Tolik parůžkatých hlaviček…

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197259

 

BŘEZOVÁ u Sokolova / KOSTELNÍ BŘÍZA

5. 9. 2015

Trasa mimo civilizaci za památnou Paseckou lípou. Záchytnými body ve spleti lesních cestiček byly po zelené TZ skrz zaniklou obec Paseka vrchy Pasecký (743m) a V Kamenitém (777m).

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197320

 

ŠEMNICKÁ SKÁLA

13. 9. 2015

Znělcová skála byla dříve známá pod jménem Panenský skok, což odkazuje k pověsti o panně pronásledované zlým rytířem, která zde nalezla útočiště. Později se jí také říkalo Heřmanův kámen (Hermannstein) podle majitele kysibelského panství Heřmana Černína. Patřila k oblíbeným výletním místům a na jejím úpatí (v místě, kde je dnes odpočívadlo pro turisty) stávala výletní restaurace. Přírodní památka Šemnická skála se rozkládá na ploše 8,4 ha a její vrchol má nadmořskou výšku 645m. Na Šemnické skále je jedno z nejdéle známých hnízdišť výra velkého (Bubo bubo) v Karlovarském kraji. Z vrcholu je za dobrého počasí krásný výhled na údolí řeky Ohře a na Doupovské a Krušné hory.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197393

 

ABERTAMY / PERNINK

10. 10. 2015

Narazili jsme v Abertamech, nic netušíc, na závody psích spřežení. Část naší trasy (Naučná stezka 17 Abertamských zastavení) kopírovala trasu závodníků. Podle předpokladů Bea na okšírované chlupáče zapřažené do koloběžek vztekle štěkala. Protože pes je pes a má lítat po loukách jako ona, ne? Našla stupně vítězů připravené pro soutěžící a hned věděla, co udělá. Vyskočila na bedničku s číslem 1. Přišla – viděla – zvítězila.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197441

 

HORNÍ BLATNÁ / MERKLÍN

28. 10. 2015

Konečně jsme se dočkali krátké podzimní dovolené. Hurá ven! Na trase Horní Blatná-Potůčky nebylo vidět na krok skrze mlhu. Pochoďák znepříjemnil ostrý vichr, takže jsme změnili plán a udělali prochajdu o pár horských pater níže. Dorazili jsme mezi Merklínem a Hroznětínem na Flaschnerovy skály. Bea se najednou z radostného psa stala úzkostnou, fňukala a chtěla pryč. Bylo nám tam divně všem. Až doma jsme zjistili, že je to jedno z nejvíc negativních míst Karlovarska. Proto Bea tak plakala a chtěla odtud pryč. Že by to cítila?

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197460

 

JÁCHYMOV

29. 10. 2015

Další túra vedla na Dívčí skok nad Jáchymovem. Místo opředené pověstí o dívce, která se z nešťastné lásky vrhla ze skály do hlubokého údolí. Zase se projevily Bey sebevražedné úmysly. Lákalo ji prozkoumat sráz pod altánem (místo, kde dávno před založením města stával malý hrádek Braunstein, chránící hranici). Pokračovali jsme na Šibeniční vrch v Jáchymově, kde až do poloviny 18. století (do zrušení útrpného práva) stávala šibenice a konaly se zde popravy. Bea samozřejmě pod náporem temných sil nevydržela povel "daun" a zmizela po setrovsku. Jedním z dalších cílů byla pouť za památnou 300 let starou Arnoldovskou lípou nedaleko Vykmanova.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197516

 

NOVÁ ROLE / NOVÁ SUCHÁ / KOBELEC

30. 10. 2015

Užíváme si naší krušnohorské „malé Šumavy“. Bea už ráno v 6 vstává a stojí v předsíni u batohů. Je nadšená. Před rokem bych nevěřila, že túry zvládne na volno. Strašně se změnila. Bez vlivu svých zrz kamarádek, jen s námi dvounožci, poslouchá jak hodinky. Dnes zmizela na můj popud, když jsem jí ukazovala místo a řekla: Hledej zajíčka (v tom místě ho vyplašila loni). To tedy odpálila a zmizela ve skalách. Do 2 minut se vrátila na píšťalku.  

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197577

 

KOSTELNÍ BŘÍZA / RUDOLEC / KAMENICE

1. 11. 2015

Listopad v takové podobě, jaká zatím je (čili teplo), by byl úžasný. Přeje nám a my můžeme víkendy trávit na túrách v přírodě. Bea načerpala energii na silně pozitivním místě nad Kamenicí u Sokolova - u kaple sv.Máří Magdaleny. Ale vzápětí o ni přišla, když dostala elektrikou od ohradníku. Myslím, že pokud bych použila elektronický obojek, stačilo by jednou a byla by nejposlušnější pes na světě... ta kvičela.... a skákala pro záchranu do náruče. Nevídaný jev - dnes byla opravdová divočina kolem Kostelní Břízy. Na cestě, kam lidská noha moc nevkročí, se kolem nás prohnal jelen a pár minut poté stádo srn. A Bea zůstala na povel NE na místě a čekala, co bude dál. Chápete? Že by dozvuky ohradníku? Nebo se snad pomalu vkrádá rozum?

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4198590

 

NEKLID / KLÍNOVEC

8. 11. 2015

Výšlap z jednoho lyžařského střediska do druhého a na cestě odbočka k hraničnímu kameni tří panství z dob Marie Terezie - znázorňuje hranice Saska, Česka a panství Schwarzenbergů. Horské louky, to bylo něco pro rezka! Lítala jak pominutá a my si užili krásný pohled na rozevlátého rozchechtaného setra. Pohodu dokreslila modrá obloha a slunce.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4198603

 

VELKÝ RYBNÍK / Obora Hájek

14. 11. 2015

Známé trasy kolem Velasu a přilehlých vodních ploch v bývalém lomu.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4198629

 

NOVÁ ROLE / SMOLNÉ PECE

21. 11. 2015

První listopadový sníh ve Smolných Pecích ... Bea žádné extra nadšení nesdílela. Bylo ho málo a nešel požírat. Hlásíme úžasnou novinku - 100% úspěšnost při odvolání ze stopy. Mnohokrát odpálila, byla jak granát před výbuchem, ovšem komunikovala dokonale. Na každé slovo i píšťalku, spolehlivě zabrzdila a vrátila se pro odměnu. Pokud bude fungovat zaklínadlo: "Zpátky, bude papůůůů", klidně ho budu používat.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4198644

 

TĚŠOV / ŠTĚDRÁ u Kynšperka / vrch Kozák / SMRKOVEC

22. 11. 2015

Zelená TZ ze Štědré do bývalého Smrkovce. Už jsem otravná, ale..... já se prostě musím potěšit s dalším obrovským úspěchem o víkendu. Mimořádně těžká zkouška - v divoké přírodě kolem Těšova (Slavkovský les) zvěř lítala sem-tam. Bea nešla krok v klidu, našponovaná až hrůůůůza. Ale neuvěřitelné je skutečností - kdykoliv letěla za srnou, na zákaz se zarazila, a nechala ji být. Svým chováním (sedla si jak sfinga a upřeně hleděla) upozornila na krásného jelena, který si nás měřil a přemýšlel, co to vidí za postavičky. Podívaná neuvěřitelná.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4198658

 

KRÁSNO

5. 12. 2015

Další výlet do sbírky veselých. Machýrek machroval, že prožene lesní zvěř... byla na pérkách, ale od každého nekalého úmyslu se nechala vždy odvolat. Až natrefila na dva tažné koně. To zděšení! Koně v lese? Mají být ve stáji nebo ohradě, kam na ni nemůžou. A tihle navíc buráceli řetězy a dupali. Schovala se do jehličí a plakala, že se bojí. Nakonec odvaha přežila mé domluvené focení, práci tažných koní ve Slavkovském lese.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4198677

 

CIHELNY / KOZÍ HORY

12. 12. 2015

Při túře po Kozích horách jsme se nečekaně namotali do honu, mezi myslivce. Pěkná partička.... zrovna se u ohýnku občerstvovali. A nejen buřty... Doufali jsme, že už mají odpracováno. Na řadu přišla okamžitě reflexní vesta a svítící obojek. Bez úhony a s poslušnou, i když nadrženou Beuškou, jsme se z túry navrátili bez broků v zadnici.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4197605

 

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ / Pískový vrch (495m)

24. 12. 2015

Pohled do těžební jámy lomu Družba v Sokolovské pánvi nedaleko osady Horní Pískovec. Jenže začaly dělobuchy a tak se jelo do bezpečí, na statek Bernard a do Královského Poříčí. Tam jsme si prošli žlutou TZ.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4195537

 

SVATOBOR / DUBINA / Doupovské hory

26. 12. 2015

Túra podél hranice Vojenského újezdu Hradiště s památkou - zříceninou kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru.

Foto: https://www.zonerama.com/laurena/Album/4195575