Jdi na obsah Jdi na menu
 


Život se setrem

V našem přetechnizovaném světě není složité si z nejrůznějších zdrojů najít jakoukoliv informaci o setrech. Už jen díky facebookovému světu, ve kterém se milovníci setrů sdružují a čile konverzují, máme všichni přehled a důkaz o tom, jak jsou tito psi jedineční. Na jednu jedinou otázku tazatelky na fb stránce Irský setr (kterého je spousta setrofilů součástí a tvoříme tak obrovskou funkční rodinu), zda si pořídit setra a co je to vlastně za psa, bylo odpovězeno mnoho. Nebudu autory jednotlivých výroků citovat, však se poznají sami. Chci tímto připomenout jejich přesvědčení, že pořídit si setra je jedno z nejlepších rozhodnutí v životě:

* Setr je láska na celý život. Moje Klea sice ne pokaždé poslechne, ne vždy najdu všechno na svém místě. Něco už třeba nenajdu vůbec, nebo v jiném skupenství. Ale ten příval energie, lásky a i svéhlavosti, pro kterou já tohle plemeno miluju (ale třeba u někoho může být problém), bych jiného psa nechtěla. I když uznávám, že teď s mimčem je to lehce náročnější, ale to jen proto, že mám jen dvě ruce a jeden klín na chování a psy dva.

* Setr je hodně náročný na pohyb, potřebuje minimálně 1h pohybu na volno denně a tak 2-3h o víkendu. Trošku náročnější je péče o srst.  Je to plemeno s velkou loveckou vášní, takže je určitě složitější ho odvolat např. od pachů a zvěře, než "nelovecké"... Výcvik poslušnosti je také určitě složitější, než u služebních nebo společenských plemen. Ale za všechno to se Vám odmění krásou, skvělou, mimořádně přátelskou a společenskou povahou. Prostě otočí Vám život naruby.

* Mam obavu, že v tomhle fóru nenajdete nikoho, kdo by Vám IS nedoporučil... pokud chcete psa s téměř stálým úsměvem, ochotného jít kamkoliv a kdykoliv den, psa, který Vás přesvědčí, že dělat kraviny je vlastně normální, psa oddaného za hrob, pořiďte si ho. Není to obranář, ne vždy Vás poslechne. Ale nakonec to budete Vy, kdo bude chtít být jeho přítel. Samozřejmě, pokud Vám vadí voda kolem misky (cca 2m všemi směry), chlupy, roztrhané časopisy, ohlodané boty, nervy, že ten zrzavej zmetek zase neposlouchá (protože teď má prostě něco důležitějšího), lítat venku v dešti, sněhu, mraze, blátem, ucpaný odpad, žďuchání čumákem, pronásledování Vaší osoby, obsazený gauč, sousedky řev, že jí zrzek zakousl slepici (než se naučil, že sousedovic neee), sežraná snídaně (oběd i večeře), vyčítavý pohled, že trpí opravdu hladem, vědomí, že pokud nebude alespoň tu hodinu venku, tak bude celou noc lozit po bytě – tak si IS nepořizujte.

* Přemýšlet nad zrzkem není o tom, co chcete vy, ale co bude potřebovat a chtít on. Jestli jste ochotna mu věnovat veškerý volný čas, mít trpělivost ho vše naučit, mít pro něj veškeré finance, 10 a více let mít přítele, který bude potřebovat jen vás a vaši veškerou něhu, tak po 3 letech blbinek zjistíte, že máte doma opravdové zlatíčko pro vás, uvnitř. Ne jako pro ostatní jen na pohled.

* Irčan? Láska na život a na smrt! Miláček, chlupáček, sluníčko, namyšlenec, provokatér, srdíčko, mazlineček, třeštidílko, nafoukanec.  Pohyb u nás: denně 2 hodiny čistého volného běhání v lese, na poli, na louce. O víkendech celý den výlet nebo alespoň minimálně 3-4 hodiny volného pobytu v přírodě. Denně ještě cca pul hodiny (když je čas mnohem víc a častěji) poslušnosti, handling, marking, upevňování, aporty. To vše venku. Nepočítám kravinky a blbosti, co děláme doma - různé hry s hledáním dobrotek a tzv. inteligentní hry pro psy a triky z dogdancing. Pes je pro mě prostě priorita a vím, že je šťastný. Já pak také.  Začali jsme spolu běžkovat, běhat, dogtrakingovat, prostě dělám s ním vše, co jde a beru ho všude, kam to jde. Je to pro mě partner, kamarád, mé dítě a jsem šťastná za to, že to mé okolí (hlavně mí nejbližší) tak bere.  

* Psal tady už někdo o jejich závislosti?  Dnes jsem dorazila z práce domů a naše Bárbí, podotýkám čtyřletá (žádné štěndo) mi připravila infarktový stav. Když není nikdo domů, tahá si do pelechu moje oblečení. Dneska nenašla žádné volné ložené a tak se rozhodla strhnout z věšáku moje nové džíny. Samozřejmě se jí to nedařilo. Výsledek? Rozškubnutá nohavice, věšák vytržený i s hmoždinkami ze zdi, doškrábaná, tři týdny vymalovaná stěna v koupelně.

* Irčani jsou svoji. Člověk jim musí rozumět. Jestli ho chcete jako prvního pejska bez zkušeností, prostudujte si o nich co nejvíce. Není to domácí povaleč a vyžaduje spoustu času a cvičení. Nebrat si ho jen proto, že se mi líbí.

* Jsou to dárečci a nutností jsou pevné nervy, občas nějaký diazepam pro sebe.  ale lásky největší.  At´ mají rok nebo dva, co dva dny nás ti naši doma překvapují v podobě nějaké té malé hrůzy. Včera jsem hledala kus kuchyňské linky. Byla v posteli, jak jinak ....

Podobně setra představují i časopisy, např.:

„Setr je výjimečný pes, který vás bude bezmezně milovat, stejně jako vy jeho“ (Svět psů)

„Nenechte se zmýlit jeho elegancí. Za vznešeným zevnějškem se skrývá duše veselého rozjíveného čerta, který nade vše miluje lidi a který pro svou lidskou smečku udělá první poslední. Výraz ELEGANTNÍ je jako popis nedostačující. Setr je něžný, citlivý, inteligentní, temperamentní…“ (Dogs Magazín)

Zážitků má každý z nás na sepsání knihy. Nekonečné knihy, protože není den, kdy by některý ze setrů něco neprovedl. Něco, co stojí za zdokumentování nebo alespoň k zasmání. A že oni zlepšit náladu umí!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dala jsem se tedy do určité formy on-line knihy na pokračování, takového setřího nekonečného seriálu. Posbíraného z útržků spousty setrařů. Příběhy nemají časovou ani dějovou posloupnost. Jsou zapsány tak, jak se mi dostaly do „ruky“.  Uspořádané pouze do jakýchsi témat a okruhů blízkých jejich vlastnostem. Kapitoly budou (doufám) přibývat.

Kapitola 1:  ŠPATNÉ PŘÍKLADY TÁHNOU  (viz odkaz níže)

Kapitola 2:  SETR POPELNICE  (viz odkaz níže)

Kapitola 3:  LIKVIDÁTOR

Kapitola 4:   LOVECKÁ VÁŠEŇ   

 

Rubriky