Jdi na obsah Jdi na menu
 


Torze žaludku

23. 3. 2014

… strašák, kterého se bojí všichni majitelé psů (nejen) s hlubokým úzkým hrudníkem. Z přístupných veřejných materiálů na internetu jsem vybrala a vypůjčila si následující informace:

Rizikové faktory, příčiny: genetika, přemíra pohybu po krmení, nevhodná strava, krmení 1x denně větší množství najednou

Příznaky

*  Zvětšení objemu břicha, na pohled ztuhlé břicho, které je bolestivé na dotyk.
*  Zvracen
í pěny nebo tekutiny, neúspěšné pokusy o zvracení, zrychlené polykání, nadměrné slinění
.
*  Zrychlen
é dýchání
.
*  Nadm
ěrné pití, nechutenství
.
* 
Červené nebo bledé dásně (ne přirozeně růžové
).
*  Nahrben
ý postoj ve stoji nebo v leže, leh či sed v nezvyklých polohách, pozice, při které je předek při zemi a zadek nahoře, svíjení
se.
*  Vyhled
ávání skrytých tmavých míst, nepřirozeně klidné chování, apatie.

čba: přístup do dutiny břišní, odsátí vzduchu ze žaludku, návratu žaludku do přirozené polohy a kontrola sleziny. Zavedení sondy přes dutinu ústní a jícen do žaludku a opakovaný výplach žaludečního obsahu. V případě přítomnosti větších cizích těles se musí provést otevření žaludku a jejich odstranění. Žaludeční stěna i po velmi krátké době nedokrvení odumírat. Jde o velmi zodpovědnou část operace, protože ponechání i malých okrsků nekrotické tkáně se projeví za 2 až 3 dny perforací žaludeční stěny. Po operaci následuje dvou až tří denní fáze rekonvalescence, s infuzní terapií. Následuje postupné zatížení trávicího aparátu tekutinami a dietní stravou.

Prevence a doporučení

1. kvalitní granule, které mají ve svém obsahu na prvním místě uvedenou masovou moučku a obsahuje pouze obiloviny, které psům neškodí. Granule obsahující pšenici, kukuřici, sóju atd. Způsobují díky kvasným procesům nadměrnou tvorbu plynů. Bylo prokázáno, že pokud je pes krmený granulemi, ve kterých je více obilovin a málo kvalitních bílkovin, je  riziko přetočení žaludku mnohem vyšší.

2. Pozor na množství vypité vody po jídle. I když je psovi podávána kvalitní potrava, při zvýšeném příjmu tekutin (když je břicho přeplněné a pes se následně pohybuje a skáče) se riziko torze několikanásobně zvyšuje.

3. Zabránit, aby krmení zhltnul ve spěchu.

4. Misky s vodou a krmením umístit do výšku hrudníku, ne na zem.

5. Krmnou dávku rozdělit do několika porcí.

6. Minimálně 2 hodiny po jídle pes v klidu.
7. Nekrmit psa večer těsně před spaním. Poslední krmná dávka by měla být nejpozději v 18. hod. Ze statistik je známo, že 60 % všech případů se odehrává v noci.

8. Nekrmit psa několik hodin před jízdou autem.

9. Nekrmit psa krátce po výrazné pohybové aktivitě, s podáním krmiva hodinu počkat.

10. Granule je vhodnější podávat namočené. Stačí je zalít teplou vodou, aby nabobtnaly.

11. Nikdy nezkrmovat už nakvašenou potravu. Krmení se znehodnocuje a kvasí například v případě, kdy pes nedojí namočené granule nebo vařenou stravu a nechá se mu v misce celý den. Obzvlášť se zeleninovým vývarem, můžou se ve větší míře tvořit plyny. Nedoporučuje se ani míchat granule s masem, rýží, těstovinami apod. Nikdy nekupujte krmiva vystavené přímému slunečnímu světlu.

-----------

S komplikací přetočení žaludku (u Beautynky sestřičky) jsme se setkali počátkem března 2014, kdy Kaslovi psali strašidelnou zprávu: Prosím, moc a moc nám držte všechny tlapičky pro naší Birdynku... právě ji operují. Manžel s nimi byl v lese. Běhala a pak najednou byla nahrbená, strašně nafouklá a chtěla pořád zvracet... Rychle s ní jeli do Plzně a ihned šla na operaci...  snad to bylo včas. ....naštěstí jsme přijeli včas, Birdy je doma, zatím nesmí ani pít a ráno jedeme zase na kontrolu.... tak ji tady mám u sebe a když na ni přijde dávení, je to strašné... ta bezmoc... ale snad bude zase vše dobrý... to byl strašný zážitek. Kde se to přihodilo, nevíme. V lese ty obtíže začaly..... došla sama, ale špatně, byla celá nahrbená a strašně nafouklá a tlamu plnou napěněných slin, až jsme se lekli, že sežrala něco otráveného.... doma už byl fofr... převlíct a honem na veterinu. Před chvilkou jsme ji vzali ven na čůrání, ale nechtěla - jen se prošla, tak zase odpočívá a zítra budeme snad moudřejší a dáme určitě vědět. Všichni moc drží palečky i tlapičky a Birdynce to jistě pomáhá. Hlavně velké plus je, že se neotevíral žaludek.

3.3. byla Birdy na kontrole, dostala kapačku a odpoledne už se mohla trochu napít.... další den v malých dávkách dávala konzervu a ke konci týdne už byla pomalu krmená, protože naštěstí nedošlo k žádným komplikacím. Granule ovšem zatím ne. Už se ale asi přišlo na to, čím se to přihodilo.... zřejmě granule nesežrala večer, ale až ráno a za chvíli šla ven a běhala.